it:server:wifi

Wi-Fi

Vícekrát jsem si kladl otázku, jaké parametry určují, kvalitu Wi-Fi signálu. U RSSI (indikátor síly přijímaného signálu) platí, že čím větší je, tím je kvalita signálu lepší. Kde dochází k omylu je, že RSSI je udáván v záporných jednotkách decibelů, takže je třeba si uvědomit, že -35 je větší než -95. Tedy jinými slovy - čím je RSSI blíže nule, tím lépe.

  • -30 dB – perfektní připojení, maximální rychlost přenosová, klient je přímo u AP
  • -67 dB – velmi dobrá kvalita, minimální síla signálu pro aplikace v reálném čase jako je VoIP
  • -70 dB – signál ještě dobý, minimální pro spolehlivý přenos webu a emailů
  • -80 db – signál již není dobrý, minimální síla signálu pro základní připojení, packety se mohou ztrácet
  • -90 dB – signál špatný, nepoužitelné, většina přenosu selže, splývá se šumem

zdroj: insmart.cz

Pamatujte si, že dobrý Wi-Fi signál je někde mezi 45-70 dB. Signál se šíří ve tvaru kuželu tvarovaného podle zisku antény. V přímé blízkosti Wi-Fi by neměly být jiné elektrické přístroje, především pak televizory, ledničky, reproduktory, mikrovlnné trouby a další elektronika. Jsou totiž zdrojem rušení.

Pro změření síly signálu lze použít Wifi Analyzér.

zdroje:

Pro šíření wifi signálu může být dalším řešením použití 2 Wi-Fi routerů se stejnou SSID. Každá Wi-Fi poběží na jiném kanálu a routery budou připojeny přes LAN do sítě.

V článku je vysvětlení ohledně natočení antén a ukázka zesilování účinku antény použitím alobalu nebo plechovek. Alobal bude odrážet signál a nasměruje jej do určité oblasti. Výsledek pak může vypadat takto:

Nebo s pomocí plechovek takto:

Tady je šablona a návod na vytvoření Wi-Fi reflektoru.

Další alternativou, jak zesílit signál je použití výkonnější antény. Má to své ale. Běžně kupované access pointy (AP) mají zisk antén 5dBi. Vysílání i příjem signálu se zlepší výměnou „vysoce ziskové“ antény (antény s vyšším dBi). Ale pozor, čím větší má anténa zisk (dBi), tím více je směrová a naopak. V praxi tedy anténa s vyšším dBi pokryje užší plochu na delší vzdálenost, anténa s menším dBi zase širší prostor kolem sebe na kratší vzdálenost. Více ukazuje obrázek:

zdroj: Insmart.cz

V tomto e-shopu jsem našel víc zajímavých antén, které lze i přilepit na nějakou plochu, jako například tato nebo do venkovních prostor s krytím IP67.

O mesh sítích a konfiguraci na Linuxu pojednávají tyto články:

Po delším bádání jsem se rozhodl nakoupit zařízení od Deco X50 od TP linku. V mém případě jsem chtěl docílit toho, že když koupím 2 zařízení, tak každé z nich bude připojeno k routeru a zařízení podle spojení vybere, kterým kanálem bude posílat data. V mém případě určitě upřednostní drátové připojení. Tedy přesně toto zapojení do hvězdice:

To, co jsem potřeboval se jmenuje Ehternet (Wired) Backhaul a dle chatu s technikem TP Linku, to umí všechna mesh zařízení. Schéma i info o Ethernet Backhaulu: https://www.tp-link.com/cz/support/faq/1794/

Ještě jsem uvažoval zařízení Tenda a podle diskuse a vlastního webu by mělo v bridge módu také umět Ethernet Backhaul, nicméně už jsem to neověřoval. Diskusi si bylo nutné pročíst celou, protože na začátek psali, že mnou potřebné zapojení nefunguje a v průběhu někteří pisatelé psali, že se jim to podařilo právě v bridge.

  • it/server/wifi.txt
  • Poslední úprava: 2022/12/14 15:00
  • autor: Petr Nosek