it:server:osmc

OSMC

OSMC je distribuce s nachystaným KODI pro mikropočítače - jako je v mém případě Raspberry pi. Historicky jsem zvolil tuto distribuci a když jsem na ní začal provozovat docker a jiné služby, tak jsem si uvědomil, že KODI má práva roota. Tedy přesně řečeno defaultní uživatel bez zadávání hesla získá práva root - například tedy stačí zadat:

sudo su

Aniž by bylo nutné zadávat heslo, tak defaultní uživatel osmc má práv roota. Určitý význam toto nastavení má. Protože skrz KODI lze konfigurovat více věcí na Raspberry, jako soubor /boot/config.txt, skrz Kodi aktualizovat celé Raspberry. Pokud chci práva uživatele omezit, tak o tuto možnost přijdu, ale to mi nevadí - naopak. Protože v Kodi používám pluginy třetích stran, tak je vnímám jako potenciální nebezpečí a nestojím o to, aby nějaký plugin měl právo čtení jiných souborů na mém KODI.

Je možné, že pak pozbývá smysl používání distribuce OSMC, ale teď všechno překopávat nechci. Nejprve jsem si vytvořil nového uživatele, který může získat práva roota, abych se neodříznul a dalším krokem je omezení práv uživatele Kodi. Tady už omezení práv uživatele OSMC na nezbytné:

cd /etc/sudoers.d/
visudo osmc-no-sudo-password 

A upravit obsah takto:

osmc     ALL= NOPASSWD: /usr/bin/kodi, /usr/bin/systemctl start mediacenter, /usr/bin/systemctl stop mediacenter, /usr/bin/systemctl restart mediacenter

Závěrem restartovat Raspberry.

  • it/server/osmc.txt
  • Poslední úprava: 2023/01/15 16:23
  • autor: Petr Nosek