it:iot:hodinky-garmin-api-call

Hodinky Garmin a volání API

Pro hodinky Garmin existuje zajímavá aplikace {API}Call. Použití je popsáno v dokumentaci. Aplikace má 39 předdefinovaných tlačítek, které lze namapovat na volání API příkazů.

Bohužel je zde z povahy věci dost omezení. Například není implementování OAuth autentizace, kterou využívá Spotify, Google a jiné servery. Nabízí se ovšem obejítí skrze Node RED. Autentizaci udělat na Node REDu a vytvořit si jednoduché api, které pak budou volat hodinky. Nebo si prostě pod Node RED schovat sekvenci příkazů, které se spustí na Node REDu a ovládat tak i domácnost skrze hodinky.

Node RED mám na lokální síti a tady jsem poprvé narazil. Jak je popsáno v diskusi: Connect version 4.20 broke local http access?, tak hodinky neumí přistupovat k serverům v lokální síti. Nelze v lokální síti využít HTTP protokol. A bohužel HTTPs také nelze využít - to lze využít pouze na internetu. Musel bych tedy server s Node REDem zpřístupnit z internetu. A aby toho nebylo málo, tak software Garmin vynucuje vyloženě HTTPs protokol.

To už se nám naskládalo dost nepříjemných situací. Přesto je zde řešení, jak naučit hodinky Garmin volat API v lokální síti skrze HTTP. Někdo si dal už tu práci přede mnou a popsal slepé cesty i vítěznou v článku: About Communication Between Garmin SDK and a Raspberry Pi

Software garmin umí volat pouze několik serverů skrze HTTP. Podle článku jsou to tyto (všechny jsem netestoval):

<domain-config cleartextTrafficPermitted="true">
    <domain includeSubdomains="true">garmin.com</domain>
    <domain includeSubdomains="true">garmin.cn</domain>
    <domain includeSubdomains="true">garmincdn.com</domain>
    <domain includeSubdomains="true">180.168.57.218</domain>
    <domain includeSubdomains="true">180.168.57.219</domain>
    <domain includeSubdomains="true">strava.com</domain>
    <domain includeSubdomains="true">127.0.0.1</domain>
    <domain includeSubdomains="true">localhost</domain>
</domain-config>

Přičemž to vypadá, že doména garmin.cn není funkční, tak jsem se ji rozhodl využít. A i kdyby byla funkční, tak ji stejně nepotřebuji :) Opravdu jednoduché řešení se skrývá v instalaci vlastního DNS serveru v lokální síti, který zařídí přesměrování domény garmin.cn na počítač v lokální síti s Node RED.

Jako DNS server jsem dle doporučení a jednoduchosti využil Pi-hole. Nainstaloval jsem skrze Docker. Po instalaci jsem přešel do menu Local DNSDNS Records a natavil jsem, že se doména garmin.cn má přesměrovávat na adresu v interní síti.

Pak jsem ještě musel nastavit, aby si telefon bral nastavení DNS právě z Pi-hole - stačí nastavit DNS server v telefonu. Jakmile si Pi-hole trochu otestuji, tak nejlépe nastavím na routeru DHCP, aby jako primární DNS přiděloval právě ip adresu serveru s Pi-hole. Pi-hole se používá mimo jiné k blokaci DNS serverů s reklamou, takže když někdo serfuje s tímto příděleným DNS, tak se mu zobrazuje mnohem méně reklam.

V některých situacích to může být problém, zejména když na počítači reklamy potřebujete vytvářet.

Zatím se zdá, že HTTPS na lokální síti není možné rozjet. I když jsem si vytvořil Self signed certificate a nainstaloval certifikační autoritu do telefonu, stejně volání API nefungovalo. Neustálá chyba 300 - connection timeout. Když jsem přepnul na HTTP, tak stejný server fungoval. Takže problém byl skutečně pouze v HTTPS.

Přitom tím, že jsem měl certifikační autoritu v telefonu jako důvěryhodnou, tak při prohlížení API skrze webový prohlížeč telefon žádnou chybu zabezpečení nehlásil. Doufal jsem, že se to přenese i do Garminu. Nicméně bohužel nespoléhá na telefon a bude dělat kontrolu jinde. HTTPS varianta v lokální síti se tedy nepodaří.

 • it/iot/hodinky-garmin-api-call.txt
 • Poslední úprava: 2023/01/08 20:13
 • autor: Petr Nosek