energetika:elektromobilita

Elektromobilita

Ještě v roce 2022 jsem si myslel, že elektromobily jsou nedostupnou záležitostí a zároveň, že je potřeba ještě více času, než technologie pokročí k použitelnosti. Toho dojmu člověk nabude zejména ve chvíli, kdy se mu dostávají informace z velkých zkostnatělých médií.

Pak jsem se ale začal zajímat o fakta a musím říct, že elektromobilita mi dává velký smysl. Ba dokonce nechápu, jak někdo ještě může pro osobní automobily obhajovat spalovací auta.

Osobně si myslím, že ani není nutné zakazovat spalovací motory, protože za pár let už o ně nikdo nebude ani stát. Věřím, že se brzy stanu majitelem svého prvního elektromobilu a už se na to nemůžu dočkat. Zde budu alespoň ukládat a sdílet informace a zdroje, ze kterých jsem se dozvídal fakta o elektromobilitě.

Tato přednáška vyvrací spoustu mýtů:

Shrnutí faktů o elektromobilech v roce 2023 hezky shrnuje i video od ČT: https://www.ceskatelevize.cz/porady/14021364946-bilance/223452801250006/

Závěrečná věta mluví o všem: „Možná že nejdůležitější změny, které elektromobilita vyžaduje, jsou v naší hlavě.“

Tento obrázek krásně porovnává svět spalovacích a elektrických automobilů.

zdroj: https://elektrickevozy.cz/clanky/staci-jediny-obrazek-a-hned-pochopite-proc-elektromobily-ovladnou-svet

Velmi dobré zpracování, kolik energie se spotřebuje na výrobu ropy a proč nedávají fosilní paliva smysl (video začíná až od času 1:10):

Perfektní článek o tom, proč nelze porovnávat baterie z telefonu s bateriemi v elektromobilech. Vyvrací oblíbené argumenty typu: za 3 roky si musíš koupit novou baterku jak do telefonu.

  • energetika/elektromobilita.txt
  • Poslední úprava: 2024/05/10 23:20
  • autor: Petr Nosek