Obsah

Jak si spočítat cenu za 1 kWh elektřiny

Abych mohl řídit spotřebu energie podle ceny, potřeboval jsem porozumět vyúčtování energie a pochopit, z čeho je vlastně cena elektřiny složená a jak si mohu spočítat platbu za 1 kWh elektřiny.

Měsíční vyúčtování elektřiny můžeme rozdělit do 3 základních částí:

  1. platba za distribuci (přepravu) energie (někdo musel vybudovat infrastrukturu, aby k Vám energii přivezl) - lze ovlivnit sazbou a následně časem odběru
  2. platba za výrobu energie (někdo ji musí vyrobit a je obchodovatelná na SPOTovém trhu) - lze ovlivnit časem odběru
  3. fixní měsíční platby (musím zaplatit i kdybych neodebral žádnou energii)

Při výpočtu a pochopení jsem vycházel z FB diskuse ze zdroje: https://www.facebook.com/groups/1451604368738984/permalink/1492541437978610/

Distribuce energie

Co jsou distribuční sazby a lze je měnit?

V rámci ceníku jsou vidět distribuční sazby, které ovlivňují ceny jednotlivých položek.

Abyste mohli změnit distribuční sazbu, musíte distributorovi prokázat důvod. Není to jenom tak, že si vyberete. Většina domácností podle mě bude mít standardně distribuční sazbu D02d.

Když se podíváme například na distribuční sazbu D27d, tak má 2 položky:

A cena v nízkém tarifu je nižší než cena ve vysokém tarifu. U sazby D02d je pouze vysoký tarif.

K tomu, abych mohl přejít do tarifu D27d, tak musím distributorovi nahlásit, že mám důvod k přechodu, a tím je vlastnictví elektromobilu. V tu chvíli mi změní distribuční sazbu na D27d. Asi to bude nějaké papírování, ale chci změny dosáhnout. A proč?

Protože budu mít 2 ceny. Cena v nízkém tarifu je cena, která bude patrně v nočních hodinách – nemusí to tak být, ale pravděpodobně bude. Přes den tedy budu mít vyšší cenu ve VT a v noci budu mít nižší cenu v NT. To je pro mě ideální na nabíjení elektromobilu v zimních měsících (kdy nebude možné nabíjet ze sluníčka).

Díky tomu si výrazně zlevním cenu za distribuci. Den má 24 hodin a z toho 16 hodin budu mít ceny ve VT a 8 hodin budu mít ceny v NT.

Pokud budete Googlit, tak zjistíte informace i k ostatním distribučním sazbám. Některé jsou například pro majitele tepelných čerpadel atp. Pro mě je v tuto chvíli nejzajímavější D27d. Oproti D02d si prostě polepším.

Tady je ukázka ceníku, když změním sazbu z D02d na D27d:

V porovnání s původní distribuční sazbou D02d si polepším ve všech ohledech. Cena za VT bude prakticky stejná. V tarifu D27d je mírně nižší, ale můžeme to zanedbat. Budu mít zároveň 8h, kdy bude cena distribučního tarifu výrazně nižší. Přesně tedy 545,02 Kč za 1 MWh oproti ceně ve vysokém tarifu 2.492,35 Kč za 1 MWh. Cena je při zaokrouhlení 5x menší. A proto je velmi zajímavé začít této možnosti využívat.

Výpočet ceny za distribuci 1 kWh

Příklad výpočtu provedu na sazbě D02d – ta má jenom VT. Jakmile přejdu na sazbu D27d, tak si přepočítám zvlášť cenu za 1 kWh pro VT a zvlášť pro NT, abych v kombinaci se spotovými cenami vyhodnotil, kdy je pro mě nabíjení cenově nejzajímavější.

Takže rozpad jednotlivých položek, které pak sečtu (výpočet bez DPH a ceny z ceníku přepočítávám z MWh na kWh):

Když to tedy sečtu, tak je součet 3,13691 Kč bez DPH a protože jako spotřebitel musím zaplatit i DPH, tak je koncová cena pro mě 3,8 Kč za 1 kWh. Z tohoto pohledu je to fixní částka za distribuci, ke které musím připočíst ještě dynamickou cenu za výrobu energie – tedy cenu na SPOTovém trhu.

Součet pak tvoří skutečné náklady na 1 kWh. Pokud tedy jsou cena na SPOTu nulové, tak platím pouze distribuční poplatek 3,8 Kč za 1 kWh. Pokud by ceny na spotovém trhu byly záporné – například -3,8 Kč, tak za to, že v danou chvíli odeberu energii ze sítě, nezaplatím nic.

Jakmile se mi podaří změnit distribuční sazbu na D27d, tak pro mě budou ceny za distribuci:

Pro úplnost tedy dodám, že pokud by se sešly záporné ceny na SPOTu například -3,8 Kč s časem v NT, tak moje náklady za odebranou energii budou 1,8 Kč - 3,8 Kč = -2 Kč. Jinými slovy – dostanu zaplaceno za každou odebranou kWh 2 Kč. To by se mohlo sejít například na Vánoce.

Warning

Pozor – při výpočtu je nutné zohlednit aktuálnost článku. Poplatky a daně se v čase mění. Všechny poplatky lze dohledat ve vyúčtování elektřiny.

Výroba energie - spotový trh

Na SPOTovém trhu může být člověk, který má 4 kvadrátový elektroměr. Pokud je na domě fotovoltaika s přetoky, tak je tento elektroměr instalován automaticky. Bez FVE zatím není elektroměr samozřejmostí, takže je nutné o něj požádat.

U SPOTu je charakteristické, že je cena dynamická a každou hodinu jiná. Ceny na budoucí den se určují do 14 hodin předchozího dne, takže jde se SPOTem docela dobře plánovat a pracovat.

Ceny na spotu lze čerpat z tohoto zdroje: https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh

V telefonu používám aplikaci, která mi zobrazí SPOTové ceny:

Z náhledu je vidět, že dnes je neděle a cena za energii je aktuálně téměř nulová, ale v pondělí v 19h si pohlídám, abych ze sítě nespotřeboval skoro nic. Ceny jsem si v aplikaci nastavil včetně DPH a ručně si k ceně připočtu ještě cenu za distribuci, počítanou výše.

Fixní poplatky za připojení do sítě

Pro úplnost výpočtu je dobré říct, že součástí faktury za elektřinu jsou ještě tyto položky:

Součet činí 355,24 Kč a připočítání DPH je platba: 430,- Kč. To je tedy částka, kterou musím zaplatit, i kdybych neodebral žádnou energii. Beru to jako fixní náklad a nesnažím se to rozpočítávat do 1 kWh energie, protože z hlediska plánování levné ceny mi to nic nepřinese.

Čím víc energie bych ze sítě odebral, tím víc by se cena tohoto fixního poplatku rozprostřela. Je to prostě fixní platba a dal jsem ji mimo výpočet.

Vyčtení měsíční platby za příkon z ceníku

Vycházím z ceníku svého distributora EGD, kde mám distribuční sazbu D02d a jistič 3x25A.

Dle ceníku mi sazba vychází na 199 Kč bez DPH.

Ověření čísel na Faktuře

V mém případě vycházím z faktury od mého dodavatele Enerspot. Z faktury mě zajímají 2 položky:

Takže například v mém případě mám spotřeba za červenec 435 kWh a cena na SPOTu činí 482,11 Kč bez DPH. Mám samozřejmě podrobný rozpis, kolik energie jsem v každou hodinu v měsíci odebral, jaká byla v tu chvíli cena na SPOTu a kolik platím za konkrétní hodinu na SPOTu, nicméně tady už využívám hotového součtu všech hodin.

Pozor - dodavatel energie si v ceně 482,11 Kč odečetl už poplatek pro sebe, který činí 0,3 Kč na dodanou kWh.

Ceny budu počítat bez DPH.

1. Fixní část

Fixní část máme už dopočítánu a je 355 Kč bez DPH.

2. Cena za distribuci

V části o distribuci jsem se dopočítal platbu 3,14 Kč za kWh (bez DPH). Proto musím počítat 3,14 Kč * 435 kWh = 1.365 Kč.

3. Cena za SPOT

Dodavatel energie mi sečetl cenu jako 482,11 Kč bez DPH.

4. Drobná korekce

Dodavatel energie mi účtuje poplatek 0,3 Kč na dodanou kWh a já jsem tento poplatek připočetl k ceně za distribuci. Trochu matoucí je, že částka 482,11 Kč nahlášená od dodavatele má započítán již poplatek 0,3 Kč na kWh a vzhledem k předchozím výpočtům mám poplatek započítán 2x. Musím pak tedy odečíst 435 kWh * 0,3 Kč = 130,5 Kč.

Celkové náklady jsou tedy: 355 Kč + 1.365 Kč + 482,11 Kč - 130,5 Kč = 2.071 Kč bez DPH. A přesně tak mi to sedí s fakturou.